Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Součásti hřiště

 

Bankr (Bunker, písečná překážka, též Beach) - jde o past nastraženou v různých důležitých místech na hřišti; z písečné překážky se hraje obtížněji než z trávy, mj. protože dle prvidel se hráč nesmí holí nikde dotknout písku dříve než ve chvíli vlastního švihu - navíc i v průběhu švihu nesmí o písek zavadit dříve, než ve chvíli finálního kontaktu hole a míče. Bankry bývají umístěny v místech obvyklého dopadu první rány z odpaliště, obklopují obvykle také jamkoviště - vše s cílem hru ztížit a vynutit od hráče přemýšlení o tom, jak zahrát, aby se míč bankru vyhnul.

 

Dog-leg - jamka, která v některém bodě své délky výrazně zahýbá.

 

Drajving (Driving Range, cvičná louka) - většina hřišť poskytuje pro účely tréninku také cvičnou louku v blízkosti, či přímo v areálu hřiště. Některé tréninkové areály poskytují také několik cvičných grýnů pro trénink patování i přihrávek.

 

Fervej (Fairway) - nízko střižená hrací plocha pokrývající větší část prostoru mezi odpalištěm a grýnem s jamkou. Okraj ferveje je zvýrazněn semirafem, okolí s vyšší či neupravenou trávou označujeme raf.

 

Grýn (Green, jamkoviště) - jemně střižené, porůznu zvlněné nejbližší okolí jamky s tyčí a vlajkou. Okrajový pruh kolem grýnu, střižený jemněji než fervej, ale ne tak jemně jako grýn, je označován jako forgrýn (Fore-Green, Fringe, frinč). Z hlediska pravidel není součástí grýnu, ale obvykle je již možné z něj míč patovat, tedy uvést do pohybu po zemi. Grýn určený výhradně k tréninku patování bývá označován pating grýn (Putting Green), grýn určený k tréninku krátkých přihrávek čiping grýn (Chipping Green), nebo také eprouč grýn (Approach Green) či pičing grýn (Pitching Green).

 

Hřiště (Course) - areál sestávající z tradičních důvodů z 18 či 9 jamek. Jiný počet jamek než násobek 9 není obvyklý. Mistrovské soutěže jsou organizovány na 18-jamkových hřištích. Téměř všechna hřiště mají klubovnu (s rozdílnou úrovní výbavy a služeb), která je obvykle sídlem golfového klubu. Součástí hřiště bývají tréninkové plochy různých typů - prakticky vždy naleznete u hřiště cvičnou louku, tzv. driving range.

 

Jamka (Hole, houl) - termín označuje především celou jednu hrací dráhu od odpaliště po grýn s vlastní jamkou označenou vlajkou na tyči. Délky jamek se pohybují nejčastěji v rozmezí 100 až 550m. Dle délky rozlišujeme tři kategorie: tzv. Par 3, Par 4 a Par 5, čísla označují typický počet ran potřebný na dohrání jamky.

 

Kolík (Pin) - dřevěné barevné kolíky jsou používány k vyznačování: samostatný kolík po straně ferveje bývá používán k označení zbývající vzdálenosti ke středu grýnu (obvykle se vyznačuje 150 a 100m). Důležitější jsou ale řady stejnobarevných kolíků vyznačujících hranici; zde je význam barev jednoznačný: červené a žluté označují vodní překážku (podélnou, příčnou), modré označují půdu v opravě či chráněný přírodní biotop, bílé označují hranici hřiště.

 

Links - specifický typ hřiště, vyskytující se jen výjimečně mimo zemi svého původu - Skotsko. Links hřiště bývají roztažena podél břehu moře, mívají silně modelovaný povrch a hluboké bankry, jsou téměř bez vegetace, hraje se často za silného větru a deště - zkrátka, drsné půvaby links hřiště ocení spíše zkušení golfisté než příležitostní hráči.

 

Raf (Rough) - travnatá plocha, obklopující níže střižené plochy (odpaliště, fervej, semiraf, grýn) tvořící jamku. Může být zcela neupravená, nebo střižená na určitou relativně vysokou výšku. Odehrát míč z rafu může být obtížné. Středně střižený hraniční pruh trávy oddělující plochu ferveje od rafu nazýváme semiraf (Semi Rough).

Vlajka (Flag, Flagstick, fleg, fangle, praporek, tyč) - barevná vlajka na tyči označuje na dálku přesné místo jamky. Po dosažení grýnu - konkrétně při patování míče ležícího na grýnu musí být vlajka z jamky vyndaná. Spoluhráč ale může v této situaci vlajku „podržet", neboli čekat u vlajky ve chvíli odehrání patu a vlajku včas vyndat, aby míč padal do jamky bez vlajky. Podrobněji viz pravidla golfu.

 

Voda (Water Hazard, vodní překážka) - jakákoliv jezírka, rybníky, řeky, příkopy či jiné vodní plochy (nemusí být nutně naplněny vodou) vyznačené červenými či žlutými kolíky.

 © ČGF 2008, verze 2.83.6354.26715