Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Golfová výbava

Bag (beg) - golfový „pytel" na přenášení či převážení holí při hře. Existují lehčí varianty vhodné pro nošení přes rameno i objemnější varianty pro převážení na vozíku. Nejlehčí a nejužší beg je znám jako „fujara".


Hůl (Club) - následuje popis jednotlivých typů holí a souvisejících termínů (anglický výraz pro hůl je kupodivu club, ačkoliv totéž slovo označuje také klub jakožto zájmové společenství). Maximální počet holí v bagu je 14, je možné hrát s libovolně menším počtem. Rozumným minimem pro hru na začátečnickém hřišti je zřejmě sada zahrnující putter a jedno či dvě železa (kratší a delší), případně ještě sand-wedge:

  • Dřevo (Wood, vůd) - dlouhá hůl s objemnou hlavou určená hravně na dlouhé rány. Při hře dlouhým dřevem hráč dosáhne větší vzdálenosti obvykle za cenu menší směrové přesnosti. Dřeva bývají číslovaná 1, 3, 5, existují i další (mezi)stupně. Nižší číslo označuje delší dostřel, ale také obtížnější ránu. Dřevo č.1 viz drajvr.

 

  • Drajvr (Driver) - dřevo pro nejdelší rány, označované obvykle číslem 1. Na rozdíl od ostatních dřev je určeno výhradně pro odpal míče z týčka na odpališti. Dostřel touto holí u dobrých hráčů daleko přesahuje 200m.

 

  • Železo (Iron, ajrn) - hůl pro neširší použití. V setu golfových holí obvykle najdeme (co do délky hole) vzestupnou sérii podobně vypadajících želez číslovaných naopak sestupně:10 (tradičně označovaná „P"), 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3 a výjmečně též 2 či 1. S rostoucí délkou se zmenšuje loft. Hůl s nižším číslem tedy slouží k níže letícím delším ranám. „Železa" nemusí být nutně celá ze železa, fyzicky slabší hráči upřednostňují železa s šaftem z grafitu. Mezi špičkovými hráči jsou oblíbená železa zvaná žiletky (Blades), které dovolují přesněji ovládat let míče ale také znásobí každou hráčovu chybu.

 

  • Patr (Putter) - hůl pro dohrání míče do jamky na grýnu. Míč se patrem neodpaluje do vzduchu, pouze se uvede do běhu po povrchu grýnu. Důležité při patování je odhadnout délku a dráhu běhu - grýn bývá více či méně zvlněný a správná cesta k jamce nevede téměř nikdy přímo.

 

  • Večka (Wedge, več) - hůl typu železo, krátká, s vysokým loftem pro vyšší a kratší odpaly, zejména pro příhry na grýn z krátké vzdálenosti. Veček může být více typů specializovaných pro různé situace - nejdůležitější z nich je sendveč (Sand Wedge) uzpůsobená k výhrání míče z písečné překážky - bankru. Pitching Wedge (pičingvečka) je název nejkratší hole ve standardní sadě želez - označovaná P či 10.

 

  • Šaft (Shaft) - železná či grafitová tyč tvořící větší část golfové hole. Šaft může mít různé vlastnosti se značným vlivem na hru. Slabší hráči s pomalejším švihem uplatní hole s „měkčím" šaftem.

 

  • Grip - označuje gumovou násadu, za kterou se hůl drží. Označuje ale také držení hole za tuto násadu.

 

  • Head (hed, hlava hole) - část hole s úderovou plochou na níž dojde při odpálení ke kontaktu míče s holí (impakt, Impact), ideální místo na ploše hlavy hole k trefení míče je známo jako svítspot (Sweet Spot).

 

  • Loft - úhel sklonu odrazové plochy hlavy hole, který vypovídá o tom, k jakému typu rány je hůl určená. Míč odpálený holí s vysokým loftem letí do výšky a brzy padá, u hole s nízkým loftem letí daleko a dlouho běží.


Markovátko - pomůcka k označení polohy míče na grýnu, má-li být míč z grýnu dočasně zvednut před dohráním jamky. Místo markovátka lze použít např. minci.


Míč (Ball, ból, koule, balón, loptička) - golfový míč má standardizovanou velikost a váhu; při své velikosti je dosti těžký - proto je potřeba dávat při pohybu v golfovém prostředí vždy pozor, být trefen míčem může být bolestivé i nebezpečné. Odlišnosti mezi míči různých výrobců jsou pro většinu hráčů téměř nerozeznatelné, s výjimkou míče typu balata. Balata je dražší a méně trvanlivý míč oblíbený špičkovými hráči pro lepší možnosti ovládat dráhu letu i běhu míče po grýnu.


Týčko (Tee , tý) - dřevěný či plastový kolík určený k podepření míče před odpalem na odpališti. Výraz Tee je používán též ve významu odpaliště. Odpaliště je jediné místo, kde je dle pravidel v průběhu hry povoleno týčko použít k usnadnění odpalu. Týčka bývají různě dlouhá a různě barevná, a hodí se také pro nejrůznější vyznačování polohy při hře i při tréninku.


Vypichovátko - pomůcka k opravování povrchu grýnu po dopadu míče (neboli k odstranění pičmarku) obvykle ve tvaru malé vidličky.
Galerie
© ČGF 2008, verze 2.83.6354.26715