Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Bezpečnost a ohleduplnost

V golfovém prostředí se ustálilo několik praktických zvyklostí

(nad rámec závazných pravidel golfu), které výrazně napomáhají bezpečnosti, ohleduplnosti vůči ostatním lidem i vůči přírodě a vůči hřišti. Dohromady mluvíme o golfové „etiketě" - nejde však o jakési „snobské dvorní způsoby", ale o zajištění maximální pohody pro všechny golfisty i negolfisty na hřišti.


Prosíme tedy, abyste na golfových sportovištích pamatovali na následující rady:


• Užívejte si radost ze hry ... a dopřejte totéž ostatním.


• Nejdůležitější je bezpečnost ! Neodpalujte, mohli-li byste někoho ohrozit - nejen letícím míčem, ale i švihem své hole. Vždy dávejte pozor, odkud může přiletět míč, ale také kdo zrovna švihá - být zasažen holí ve švihu není o nic příjemnější, než být zasažen tvrdým, těžkým, letícím míčem. Mezinárodně srozumitelný je pokřik Fóór, jimž jsou hráči povinni varovat okolí kdykoliv by letící míč mohl někoho nechtěně ohrozit. Od právě švihajícího či patujícího hráče si udržujte odstup.


• Golf je tichá hra - technicky náročný golfový švih vyžaduje značné soustředění a není nic horšího, než když vyrušíte hráče ve švihu těsně před zasažením míče, či při patování na grýnu. Příliš velkou hlasitostí spolehlivě zkazíte zábavu všem golfistům okolo. Jste-li nedaleko patujícího či odpalujícího hráče na hřišti, raději se na chvilku zastavte v bezpečné vzdálenosti a tiše jej nechte odehrát - ostatní budou stejně ohleduplní k vám.


• Udržet temperament a emoce na uzdě je v golfu klíčem k úspěchu. Nenechte se vyprovokovat ani popichováním soupeřů, ani golfovou smůlou, ani vlastními „zbytečnými" chybami - jinak na tom v golfu proděláte.


• Na grýnu opravujte („vypíchněte" a zarovnejte) prohlubně po dopadu míče (pokud možno nejen vašeho). Nikdy přes grýn nejezděte vozíkem. Na grýnu nešoupejte ani netočte podrážkou - povrch grýnu je snadné poškodit. Zahrajete-li míč nechtěně na jiný grýn, neodpalujte z něj, ale přeneste míč nejblíže vedle (ne blíže k vaší jamce). Na grýnu nešlapte do dráhy patu soupeřů. Při příchodu ke grýnu raději poponeste hole za grýn, ať se pro ně po dohrání nemusíte vracet. Po dohrání posledního hráče grýn opusťtě co nejdříve, ať mohou hrát hráči za vámi (výsledky do skorkarty je lepší zapisovat až u následujícího odpaliště).


• Jestliže na hřišti brzdíte další golfisty za vámi, zrychlete, a nebo je po dohodě nechte předejít. Ztracený míč byste měli stihnout najít do 5 minut.


• Sledujte odpálený míč až do chvíle, kdy se zastaví. Za daným místem si najděte nějaký orientační bod, podle kterého se později zorientujete, nebude-li míč snadno k nalezení.


• Vracejte vyseklé „řízky" trávy na původní místo (pokud možno nejen vaše). Po hře z bankru po sobě uhrabejte písek.


• Házením holemi, hlasitými nadávkami, podváděním a rozhazováním odpadků na hřišti proti sobě popudíte všechny golfisty okolo.


• Je výhodné označkovat si vlastní míče nezaměnitelně trvanlivým fixem.© ČGF 2008, verze 2.83.6354.26715