Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Cíl a postup hry

Stručně shrnuto, v golfu jde o postupné odehrání jednotlivých jamek na hřišti.

Odehrát jamku (myšleno jedno celé hrací pole, z nichž sestává golfové hřiště) znamená dopravit míč z odpaliště prostřednictvím golfových úderů do skutečné jamky, vyvrtané na konci hracího pole a označené na dálku vlajkou. Počítá se každá zahraná rána, včetně trestných ran a ran nepodařených, při nichž třeba míč švihnutím ani nezasáhnete. Čím méně golfových úderů k dohrání jamky potřebujete, tím lépe. Po celou dobu hry platí dva hlavní principy:


• Míč se hraje tak, jak leží


• Hřiště se hraje ve stavu, v jakém zrovna je


(Pouze když míč opravdu nejde zahrát, např. když zůstal viset na stromě, nebo zapadl mezi kamení, popř. byl ztracen, postupuje se dle pravidla o nehratelném míči či o ztraceném míči, viz stručný popis níže.)


Jamky jsou na hřišti uspořádány tak, aby jste se po dohrání každé jedné z nich ocitli blízko začátku jamky další; navíc poslední jamka končí blízko místa, kde první jamka začíná, což je obvykle hned u klubovny či obslužného domku. Každá jamka má přiřazeno číslo zvané Par. Toto číslo vyjadřuje jakousi normu, neboli typický počet ran, které by na dané jamce měl zahrát ideální golfista. Jamky mohou mít Par 3, 4, nebo 5 v závislosti na délce a obtížnosti. Počet ran, který na dané jamce opravdu zahrajete, bude nejspíše o hodně vyšší, nenechte se ale odradit - zahrát jamku "v paru" většina rekreačních golfistů zvládne jen občas. Číslo Par se v každém případě hodí pro počítání výsledků v různých golfových hrách, které si ukážeme níže. Vůči paru se vztahují také jedny z nejběžnějších pojmů v golfu - termíny popisující počet ran zahraný na jamce. Jsou to berdí (birdie, berďák) označující výsledek par minus 1, ígl (eagle) označující par minus 2, bogy (bogey, bogáč) označující par plus 1, podobně dablbogy (doublebogey) označující par plus 2 a triplbogy (triplebogey) pro par plus 3.


Zahrané počty ran se zapisují do skórkarty, kterou má každé hřiště pro tento účel připravenou (a kterou je zvykem poskytovat zdarma). Na skórkartě jsou nejen kolonky pro zapsání výsledku na každé jamce, ale i řada důležitých informací - pro každou jamku se tak dozvíte její délku v metrech, její Par, někdy také její relativní obtížnost (kolonka u každé jamky označená hdc, popř. hcp, popř. hendikep - nižší číslo zhruba označuje vyšší obtížnost). Před hrou je zvykem si podepsané skórkarty mezi spoluhráči vyměnit, aby si hráči zapisovali výsledky navzájem - zrovna tak ale pro jednoduchost může vzít na sebe jeden hráč zapisování výsledků všech hráčů (což by v oficiálním turnaji nešlo).Hrát jednu jamku najednou může jen omezený počet hráčů, jinak by se hřiště zablokovalo. Tradičně se proto hráči rozdělují do skupin postupně startujících jedna po druhé - takováto skupina je tradičně nazývána flajt (Flight). Flajty startují vždy po několika minutách, v každém případě ale až tehdy, není-li předchozí flajt již najisto v dostřelu (přesně se uvádí požadavek, aby předchozí flajt byl alespoň o 30m dále, než je váš nejdelší možný dostřel). Jeden flajt smí mít ve hře maximálně 4 míče - hráčů může ovšem být víc, pokud jde o hru, kde hráči míče sdílejí (viz níže).


Existuje řada způsobů, jak počítat výsledek golfové hry. Většinou jde o varianty dvou základních typů hry - hry „na rány" a hry „jamkové". V prvním případě rozhoduje celkový počet ran zahraných hráčem na všech jamkách, v druhém případě jde přímý o souboj o jednotlivé jamky. Nechte se inspirovat následujícím popisem a zvolte si hru, která vám bude nejlépe vyhovovat.© ČGF 2008, verze 2.83.6354.26715