Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Pohyb po hřišti a průběh hry

Drop (Take a Drop, dropovat, spustit míč) - označení procedury, kdy hráč zvedne svůj míč a upustí jej z vodorovně natažené ruky na předem vymezené místo. Tato procedura je dle pravidel přípustná v přesně definovaných situacích - např. po vytažení míče z vodní překážky, popř. z nehratelné pozice např. ve škvíře mezi kamením apod. Dropování je většinou spojeno s připočtením trestné rány. V různých místech na hřišti může být vyznačena tzv. dropingzóna (Dropping Zone), neboli místo určené k dropování v situacích, kdy nelze dropovat nebo není jasné jak dropovat dle standardního výkladu pravidel.

 

Flajt (Flight) - skupina hráčů (max. 4) hrajících spolu na hřišti. Při hře na hřišti startují flajty po sobě v přibližně 8mi až 10timinutových intervalech z prvního odpaliště. Vždy je třeba dbát na bezpečnost, totiž neodehrát míč, může-li být předchozí flajt ještě v dostřelu. Zdržuje-li flajt před vámi neúměrně hru, je možné se dohodnout o předejití.

 

Etiketa (Etiquette) - Tento zavádějící pojem neoznačuje jakési „snobské dvorní způsoby" chování na golfu, ale sadu velmi praktických pravidel chování na golfovém hřišti sledující výhradně tyto cíle: 1) zajistit bezpečnost všech přítomných lidí na hřišti, 2) zajistit šetrné chování vůči hřišti a udržet jej tak v co nejlepším stavu pro všechny hráče, a 3) zajistit aby pro všechny přítomné byl golf příjemným, povzbuzujícím zážitkem a nikoliv konfliktním prostředím plným vybíjení negativních emocí.

 

Fóór ! (Fore !) - Výkřik varující před letícím míčem. Toto mezinárodně srozumitelné varování je hráč povinen výrazně zakřičet, kdykoliv hrozí, že by jeho míč mohl kohokoliv ohrozit. Taková situace snadno nastane např. i ve chvíli, kdy v důsledku chyby či špatného odhadu tvaru terénu či vzdáleností míč zamíří přes stromy či za obzor do míst, kam není vidět - tedy nejen v situacích kdy míč viditelně míří k nic netušícím lidem vyskytujícím se v dostřelu. Zaslechnete-li tedy výkřik fóór, buďte na pozoru !

 

Honor (Honour, přednost) - Přednost ve hře na odpališti. Odvozuje se od počtu ran zahraných na minulé jamce - nejprve odpalují hráči (či soupeřící strany forsomu), kteří dosáhli na minulé jamce nejlepšího výsledku. Při totožných výsledcích se opakuje minulé pořadí. Na prvním odpališti se pořadí nejčastěji losuje (typické je házení týčka - hraje hráč na nějž týčko po dopadu ukáže).

 

Kedy (Caddy, kedík) - dle pravidel smí hráč golfu mít pomocníka, který hráči nejen nosí hole, ale také smí radit. Tato anglická tradice je v českém prostředí využívána spíše jen ve výjimečných případech.

 

Maršal (Marshal) - zaměstnanec hřiště s pravomocí kontrolovat a usměrňovat plynulost hry.

 

Out (Out of Bounds, aut) - veškerý prostor mimo hranice hřiště - odtud je hra zakázána. Rána z místa, odkud byl míč odpálen do autu, musí být opakována, hráč si připíše 2 trestné rány. Hranice hřiště je označena řadou bílých kolíků, popř. jiným způsobem upřesněným v místních pravidlech.

 

Provizorní míč (provize, Provisional Ball) - hráč může zahrát z téhož místa druhý míč a oznámit že se jedná o provizorní míč, pokud u prvního míče není jasné, jestli je ztracen či v autu. Je-li první míč nalezen, pokračuje hra s ním a provizorní míč se nepočítá. Je-li první míč ztracen či v autu, pokračuje hráč provizorním míčem, ale připočte si 2 trestné rány. Smyslem provizorního míče je šetřit čas, aby hráč nemusel ověřovat nejistou pozici prvního míče ve velké vzdálenosti, a v negativním případě se tutéž vzdálenost vracet k opakované hře z původního místa.

 

Títajm (Tee Time) - mezinárodně zaběhnutý termín pro čas startu hry.

 © ČGF 2008, verze 2.83.6354.26715