Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Začátky/Příležitostná hra

Je potřeba výbava ?

K nezávazné hře žádnou výbavu kupovat nemusíte, hole i míče jsou na většině sportovišť běžně k dispozici k vypůjčení. Jedna hůl se půjčuje za 50-150 Kč, sada několika holí se půjčuje cca za 300 až 600 Kč (více holí umožňuje lépe se vypořádat s nástrahami golfového hřiště - každá hůl je vhodná na něco jiného, nicméně lze hrát i s holí jedinou). Ve skupině se ovšem můžete dohodnout a vypůjčené hole sdílet.


Chci golf jen tak zkusit

Bez přípravy můžete kdykoliv vyrazit na „driving range", neboli cvičnou louku, vypůjčit si hůl, míče a zkusit odpalovat. Stručný návod jak míč odpálit naleznete na tomto portálu v rubrice „Jak zkusit golf". Cvičnou louku doporučujeme navštívit dříve, než zkusíte hru na hřišti - švih je složitější než vypadá. Cena: vstup na cvičnou louku často zdarma nebo cca do 100 Kč, půjčení kyblíku míčů (obvykle 25 ks) obvykle 1 až 2 Kč za kus, půjčení hole 50 až 150 Kč. Nevystačíte-li si pro začátek s návodem z „Jak zkusit golf", bývá možné domluvit na cvičné louce lekci (i skupinově) s trenérem za cca 400-700 Kč.


Chci si golf jen tak zahrát

Bez přípravy můžete kdykoliv vyrazit na golfová hřiště přizpůsobená začátečníkům (viz rubrika Kde zkusit golf - tzv. „veřejná hřiště"). Při hře obvykle odehrajete 9 jamek různých délek, tvarů a golfových nástrah (voda, písečné překážky), stejným způsobem jako se hraje na mistrovských hřištích - která se odlišují větší délkou a celkově vyšší obtížností. Hrací poplatek na hřištích vhodných pro začátečníky bývá často celodenní, nejčastěji ve výši 200 až 600 Kč. Nemáte-li vlastní výbavu, půjčovné bývá 300 až 600 korun. Ve skupině bývá možné sdílet jednu sadu holí více hráči - zpomalí to ale hru, protože míče různých hráčů často dopadnou daleko od sebe. Před vlastní hrou doporučujeme nejprve prostudovat sekci Jak zkusit golf, a také případně vyzkoušet švih na cvičné louce (viz výše).


Volné instruktážní akce pro veřejnost

V průběhu roku jsou na různých místech republiky příležitostně pořádány dny otevřených dveří, popř. ukázkové tréninky, představování novinek golfové výbavy s možností vyzkoušení apod. Přehled těchto volně dostupných akcí viz Kdy budou zajímavé akce

 

 

 

Mám chtít vlastní výbavu ?

Výhodou vlastní výbavy je konzistentní pocit ze hry - s různými půjčovanými sety je to jako s různými půjčovanými lyžemi - mohou být příliš krátké, dlouhé, těžké, nebo vám prostě nemusí „sedět".

 

  • oplný nový začátečnický set holí včetně „bagu", neboli pytle na jejich nošení lze pořídit za přibližně 4000 až 6000 Kč. Nejste-li pokročilý golfista, nemá smysl pořizovat kompletní sadu, stačí tzv. půl-set, což cenu sníží. V golfu je ale také zcela běžné pořizovat hole bazarové, které často najdete i ve výbavě vynikajících hráčů. Kvalitní golfová hůl může sloužit i 20 až 30 let, a leckteré starší hole jsou dodnes velmi oblíbené. Mimo holí doporučujeme pořídit také:

 

  • míčky - nové míče jsou poměrně drahé, 80-150 Kč za kus, výhodnější je nakoupit míče ohrané, v cenách 15 až 25 Kč, které opět často používají i zkušení hráči. Míčů existuje zdánlivě mnoho typů, nijak podstatně se ale od sebe neliší (nemáte-li nároky a zkušenosti špičkového hráče) - rozdílné popisky a číselná označení slouží hlavně k tomu, aby si hráči svůj míč při hře poznali. Pro hru na hřišti mějte s sebou určitě alespoň dva až tři rezervní míče pro případ, že zrovna na vás golfová štěstěna zanevře a postaví vám do cesty příliš hlubokou vodu či příliš neprostupné křoví.

 

  • boty - golfová obuv není nezbytně nutná, ale je odolná proti vlhkosti (pamatujte např. na ranní rosu) a díky speciální podrážce znatelně pomáhá ke stabilnějšímu postoji a tím k lepšímu švihu, navíc neuklouznete při chůzi na vlhké trávě. Obvyklé cenové rozmezí cca 1500 až 6000 Kč. Alternativou jsou běžné sportovní „tenisové" boty. Nevhodné jsou pak boty volné (sandály apod.) a boty s ostrým podpatkem, či s hrubou, hřebíkovou či jinak speciální podrážkou, nejsou-li přímo určené na golf.

 

  • rukavice - používá se jediná rukavice a to na levou ruku (u leváka naopak); rukavice chrání pokožku dlaně před odřeninami způsobenými zejména chybným držením hole, ale také příliš intenzivní hrou; běžné ceny 150 až 600 Kč.


Golfová výbava se prodává ve specializovaných obchodech často přímo na hřištích, v centrech větších měst, nebo poslední dobou též v příměstských golfových velkoprodejnách amerického střihu. Bazarová výbava bývá nabízena tamtéž, nebo porůznu na internetu.


Zajímalo by mě vidět vrcholovou hru

V průběhu roku probíhá v Česku nepřeberné množství golfových turnajů, velkou většinou určených ke hře rekreačních golfistů. Vrcholové soutěže, obsazované českými a mnohdy zahraničními špičkovými hráči, jsou pořádány několikrát do roka Českou golfovou federací nebo jejími partnery. Tyto akce jsou pro diváckou veřejnost volně přístupné (pouze ojediněle při účasti největších světových golfových hvězd se nemusí podařit zajistit bezplatný vstup). Ze sportovního hlediska jsou všechny vrcholové akce nesmírně zajímavé. Od vrcholových hráčů lze mnoho o golfové hře odpozorovat, ať už jde o styl švihu, či strategii hry na danému hřišti či v různých rozhodujících situacích. Přehled přístupných mistrovských akcí naleznete na stránce Kdy budou zajímavé akce© ČGF 2008, verze 2.83.6354.26715