Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Adéla Cejnarová končí studium v Bostonu a vyhlíží budoucnost

Že se dá studovat na špičkové univerzitě v USA a k tomu ještě hrát golf na vysoké úrovni? Je to možné. Ostatně, potvrzuje to i řada Čechů, včetně Adély Cejnarové. Třiadvacetiletá rodačka z Prahy studuje na univerzitě v Bostonu letos posledním čtvrtým rokem a za tři týdny tuto kapitolu definitivně uzavře. V rozhovoru mluvila o životě na univerzitě, golfových úspěších i budoucnosti. 


Čtyři roky jste strávila mimo domov. Jaké to v Bostonu bylo?

Nejdřív jsem si myslela, že nikam neodcestuju. V Bostonu tehdy byla Kristýna Pavlíčková a golfový tým se tam teprve skládal. A protože potřebovali přivést holky do týmu, Kristýna mě znala, tak oslovili mě. Já však trvala na tom, že do Ameriky nepojedu. Až pak mě kontaktoval kouč z Bostonu, tak jsem si to tam jela okouknout. A teď jsou z toho čtyři roky, které jsem si hrozně moc užila. Získala jsem spoustu zkušeností. Kdybych se měla znovu rozhodnout, zase bych jela. Užila jsem si tu jak golf, tak školu.

 

Jaký obor studujete?

Studuji Mezinárodní vztahy s koncentrací na bezpečnostní studia.

 

Takový obor lze studovat i v Česku...

Nemám srovnání, jelikož jsem na vysokou školu v Česku nechodila, ale mohu srovnávat se střední školou. Rozdílný je určitě přístup profesorů. Tady je profesor se studenty v podstatě na stejné úrovni. Snaží se předat vědomosti, a my pak s nimi máme diskuze. Chodí sem i hrozně zkušení lidé, například muž, který pracoval třicet let pro CIA. Zažila jsem i hrozně zajímavou hodinu o terorismu s největší expertkou, která se tím v Americe zabývá.

 

Mrzí teď o to víc, že tahle kapitola pomalu končí?

Určitě to mrzí, ty čtyři roky utekly fakt rychle. Na druhou stranu už se těším, že zažiju něco nového.

 

Teď ke golfu. V Česku jste vyhrála před sedmi lety Mezinárodní mistrovství ČR juniorů a dorostu, v letech 2009 a 2010 jste skončila druhá v Národním mistrovství ČR na jamky. V golfu se vám dařilo i ve Spojených státech - před týdnem jste vyhrála turnaj Patriot League Championship. Co pro vás vítězství znamená?

Je to prestižní turnaj, i škola si ho dost považuje. Je to vlastně závěrečný turnaj naší konference Patriot League. Navíc jsem ho vyhrála potřetí za sebou, a to se v téhle konferenci ještě nikomu nepovedlo. Lidi tady každý úspěch oceňují, a pak se to odráží i v tom, jaké bude možné sehnat sponzory.

 

Takže golfové zázemí na univerzitě v Bostonu i díky vám vzkvétá?

Před dvěma lety se nám podařilo sehnat sponzora, díky kterému jsme mohli postavit golfový simulátor, putting green a předělat šatnu. Hrozně nám to pomohlo hlavně v zimě, protože tady se v zimě venku trénovat nedá. Je tady podobné počasí jako v Česku. Předtím jsme vůbec neměli indoor, trénovali jsme jen v takovém pokoji, kde jsme měli rohožku a síť.

 

Tehdy z vás tedy byly v zimní přípravě síťařky? 

Hrály jsme i ve sněhu, ale jen v okolí Bostonu. Ani na jaře jsme vlastně moc netrénovaly, protože tady jsou zavřená skoro všechna hřiště kvůli mrazům. Až když jsme se v golfu posunuly a sehnaly nějaké sponzory, mohly jsme i víc cestovat. Proto jsme teď jarní sezónu začínaly turnaji na jihu, kde je větší teplo.

 

Máte představu kolik jste za poslední sezónu nalétala kilometrů?

Nevím kolik kilometrů, ale vím, že za poslední dva měsíce jsem strávila 32 dnů mimo Boston.

 

To je slušná porce. Jak jste se zvládala ještě k tomu učit?

Bylo to docela náročné. Když máme čas na letišti, tak vytáhneme knížky a učíme se tam a v letadle. Po čtyřech dnech na golfu je to fakt docela náročné, ale nemůžeme si říct, že se vyspíme, protože další den už nás čeká test. Jinak v golfové sezóně si snažíme poskládat rozvrh tak, abychom zameškaly co nejméně hodin. Ty, které zameškáme, si pak musíme doplnit. Na druhou stranu profesoři nám vycházejí vstříc, dá se s nimi domluvit na jiném termínu zkoušek.

 

A co tým? Jak jste vycházela s ostatními hráčkami?

Za ty čtyři roky asi nejde vycházet s každým úplně skvěle, ale hlavně tento rok máme super partu. Během sezóny se vidíme fakt hodně, hrajeme spolu, chodíme společně do posilovny. Takže ve volnu si zase každý potřebuje odpočinout, dělat to své a vídat se s jinými kamarády. Ale zrovna nedávno jsme se zrovna koukaly na tři filmy na tom našem simulátoru. Máme tam dvě holky z Číny, jednu z Islandu a dvě Američanky. Musím říct, že spolu vycházíme fakt fajn, chodíme na večeře a na kafe.

 

Pokud vše dobře dopadne, skončí vám za tři týdny škola. Co plánujete potom?

Vrátím se do Čech a teprve uvidím, do kterých turnajů naskočím. Více plánovat budu až po příletu.

 

A do budoucna plánujete přestup k profesionálkám?

Ne tak úplně. Já jsem nikdy nesnila o tom, že bych hrála profesionálně golf. I proto jsem šla na dobrou akademickou školu, protože mě baví studovat, dozvídat se nové věci. Na jednu stranu je lákavé jít k profíkům, ale pokud nejste úplně na vrcholu, je hrozně těžké uspět. Nicméně nechávám si otevřenou možnost, že bych na podzim zkusila Q-school na Ladies European Tour. Neříkám proto ano ani ne. Nevím, jestli zůstanu v Česku nebo teoreticky v Bostonu. 

 

Jonáš Mencl

 

Adéla Cejnarová získala cenu Gretchena Schuylera za nejlepší sportovkyni univerzity v Bostonu

Foto: Boston University (goterriers.com)
© ČGF 2008, verze 2.81.6341.22074