Kontakt ČGF  | Kontakt ADMIN  | Vstup pro kluby  | Ověřit HCP:

KDE HRÁT

mapa není k dispozici PrahaKarlovarský krajPlzeňský krajJihočeský krajVysočinaJihomoravský krajZlínský krajMoravskoslezský krajOlomoucký krajPardubický krajKrálovéhradecký krajLiberecký krajÚstecký krajStředočeský kraj
Stát
Kraj
Typ
 Olympijské naděje na Kaskádě: Češky stříbrné, Češi čtvrtí

Počasí jako by nechápalo, že 5. ročník turnaje pro týmy do 16 let, který se jako European Olympic Hopes Trophy hrál na Kaskádě, měl v neděli 23. dubna finálový den. Přeháňky se střídaly se sluníčkem, ledový vítr srážel pocitovou teplotu téměř k bodu mrazu. Roli favoritů na celkové vítězství už v sobotu potvrdili Němci a Slovinky, takže se hrálo jen o další umístění.


  • Všechny důležité informace včetně fotogalerií Jiřího Hůrka, startovních a výsledkových listin od čtvrtka 20. do neděle 23. dubna najdete zde.

 

ZPRAVODAJSTVÍ ZE ČTVRTÉHO SOUTĚŽNÍHO DNE - NEDĚLE 23. DUBNA
Slovinky už nemohly být na prvním místě nikým předstiženy, takže klíčovým utkáním v kategorii dívek bylo utkání mezi Češkami a Němkami. Naše hráčky po vydřeném vítězství 3:2 získaly stříbro, Němky skončily třetí, čtvrté bylo Slovensko a páté Maďarsko. Také Němci měli po čtyřech předchozích výhrách prvenství na Kaskádě jisté. V neděli navíc přidali pátou výhru, když ve vyrovnaném utkání zdolali Čechy 3:2. Slovinci stejným poměrem porazili Slovensko a vyhoupli se na druhé místo právě před svého dnešního soupeře. Čtvrtí skončili Češi, pátí Poláci a šestí Maďaři.

 

 

A jak týden na Kaskádě hodnotili oba čeští trenéři?

 

Petr Němeček, český dívčí tým: „Musím říci, že když jsem viděl nominaci, byl jsem trochu skeptický. V porovnání s loňským týmem se ten letošní zdál o dost slabší. Ale už druhý den jsem věděl, že to není pravda a že to půjde. Holky byly den ode dne lepší a zrály jak víno. Přijelo šest sobě někdy i neznámých hráček, které o sobě jako týmu  možná i pochybovaly. Ovšem velmi rychle se staly výborným a suverénním týmem, který si to velmi užíval a pro mě byly jasně nejlepší!“

 

Petr Moučka, český chlapecký tým: „Čtvrté místo je pro tým určitě zklamání, ale turnaj přinesl i spoustu pozitivních věcí. Václav Tichý hrál v týmu důležitou roli, získal čtyři z pěti možných bodů. Kryštof Růčka až na výpadek s Maďarskem hrál taky výborně a své soupeře s přehledem porážel. Vojtěch Pavelka narážel na nejsilnější protivníky a tři body jsou velmi dobrý výsledek. Dan Hlaváček nastupoval ve foursome a svou povahou byl skvělým partnerem pro své spoluhráče. Proti Německu sehrál skvělý zápas s Vojtou Pavelkou a bod vydřeli na 20. jamce. Tento hráč na mně zanechal největší dojem jak golfovým projevem, tak povahou. Myslím, že by to mohl dotáhnout daleko. Matěj Bača bude muset zapracovat na course managmentu a na krátké hře, v níž na soupeře ztrácel. Kryštof Latka působil na hřišti unaveně. Možná se na něm negativně projevil čtrnáctidenní kemp v Itálii těsně před turnajem. Turnaj na Kaskádě byl perfektně zorganizován, hřiště v dokonalém stavu a za to je třeba poděkovat všem, kdo se na turnaji podíleli.“


 

Vítězky 5. ročníku European Olympic Hopes Trophy přijely ze Slovinska

Vítězové v kategorii chlapců do 16 let jsou z Německa. Gratulujeme!

 

ZPRAVODAJSTVÍ ZE TŘETÍHO SOUTĚŽNÍHO DNE - SOBOTA 22. DUBNA
Pod zamračenou oblohou, z níž chvílemi vypadávaly kapky deště, a za silného studeného větru se dopoledne odehrálo pět utkání. Pozornost českých fanoušků směřovala k soubojům našich týmů se Slovenskem. Předpovědi koučů se naplnily. Přestože Češky porazily Slovenky 4:1, hodně se na to nadřely. Ještě dramatičtější bylo utkání chlapců. Václav Tichý počtvrté uspěl a s ním i Kryštof Růčka. Osud utkání měl v rukách Vojtěch Pavelka, který znovu narazil na nejlepšího hráče soupeře - Pavola Macha. Vojtěch ukázal srdce bojovníka, a přestože většinu zápasu ztrácel, dovedl ho až na 18. jamku, na níž to dlouho vypadalo na pokračování do rozehrávky. Vojtův nepovedený čip a putt však posadily na koně mnohem zkušenějšího Pavola Macha a s ním i celý slovenský tým. Slovinské dívky porazily 3:2 Německo a potvrdily, že na Kaskádu přijely ve výtečné sestavě. Už nemohou skončit hůř než první!


Odpoledne hráli chlapci Německa proti Slovinsku a dívky České republiky proti Maďarsku. Zatímco Češky hladce "přejely" Maďarky 5:0, Němci poprvé narazili na zdatného soupeře a jen s velkým štěstím zapsali vítězství 3:2, když rozhodující zápas vyhráli na 19. jamce!  

 

"Proti Slovensku jsem si vyzkoušel další možné složení čtyřhry," řekl kouč českého týmu dívek Petr Němeček. "Náš foursome těsně vyhrál a další hráčky v singlech potvrdily aktuálně dobrou formu. Odpoledne proti Maďarsku to bylo už výrazně snazší. Hráčky měly svolení si při výrazném vedení dovolit riskovat či vyzkoušet různé herní varianty. Nasazení do nedělního utkání proti Němkám nám vyšlo podle mých představ..."

 

"Převládající pocit po porážce od Slovenska je velké zklamání," přiznává kouč českého týmu chlapců Petr Moučka. "Lídři týmu - Václav Tichý a Kryštof Růčka - přinesli body, ale bohužel to nestačilo. Pořád neházíme flintu do žita a chceme uspět proti už jistému vítězi z Německa. Šance obhájit loňské stříbro ze Skalice žije a budeme o ni bojovat do poslední chvíle." 

 

Zatím nejúspěšnější český hráč na Kaskádě - Václav Tichý naplno bodoval ve všech svých zápasech 

 

ZPRAVODAJSTVÍ Z DRUHÉHO SOUTĚŽNÍHO DNE - PÁTEK 21. DUBNA
Celou noc na Kaskádě mrzlo, ráno v 7 hod. teplota stála na -3 stupních Celsia a bylo zjevné, že soutěžní výbor bude muset znovu přistoupit ke krizovému scénáři na už tak hodně nabitý den. Původně plánovaný start od 8 hodin ze dvou odpališť byl posunut o hodinu a utkání Česko - Slovinsko dívek bylo z dopoledne přeloženo na odpoledne. Výsledky dopoledních utkání, chlapci: Česká republika - Polsko 4:1, Německo - Slovensko 4:1, Slovinsko - Maďarsko 3:2, v jediném dopoledním dívčím utkání Německo porazilo Slovensko 4:1. Odpolední program začal ve 14,30 hod. a zahrnoval čtyři utkání - dvě chlapecká a dvě dívčí.Velká překvapení se bohužel zrodila na účet českých týmů! Chlapci nečekaně podlehli Maďarsku 2:3 a dívky silným Slovinkám 1:4, když jeden zápas ztratily na 18. jamce a druhý na první extra jamce play-off. Dvojnásobnou radost páteční odpoledne naopak přineslo našim východním sousedům. Slovenští chlapci porazili Polsko 4:1 a slovenské dívky Maďarsko 3:2. Právě Slovensko bude sobotním soupeřem obou českých výběrů!


"Dnešek měl pro naše hráče dvě tváře,"
říká kouč Petr Moučka. "Dopoledne jsme utkání s Poláky bez potíží zvládli. Odpoledne se nám už bohužel nedařilo a na Maďary se usmálo velké golfové štěstí. Musím moc pochválit Vaška Tichého, který ze tří zápasů přinesl tři body.Čtyřhra dnes také dvakrát bodovala. Pozitivní je, že pořád můžeme turnaj vyhrát. Na klíčové sobotní utkání se Slováky, které bude vyrovnané a vyburcované, už jsem musel zamíchat sestavou. Věřím, že kluci udělají všechno pro to, abychom vyhráli." 

 

"Možná to vyzní až paradoxně, ale i přes porážku se Slovinskem jsem spokojen, jak náš tým děvčat dnes fungoval," řekl kouč Petr Němeček. "Holky se stmelují. Ještě půl hodiny před koncem utkání jsem věřil, že si jdeme pro vítězství. Bohužel jsme neunesli tlak závěrečných jamek. Slovinkám v kritických chvílích strašně moc pomohli jejich chlapci jako caddies. Naše hráčky porážku samozřejmě obrečely, ale jsou tu hlavně pro to, aby získaly zkušenosti, a to se daří. Zítra ráno půjdeme na hřiště s cílem porazit Slovenky. Bude to vyrovnané a dramatické, ale věříme, že to zvládneme."  

 

Koučové českých týmů - Petr Němeček (dívky) a Petr Moučka (chlapci) v pátek 21. dubna...

 

ZPRAVODAJSTVÍ Z PRVNÍHO SOUTĚŽNÍHO DNE - ČTVRTEK 20. DUBNA
Bez ohledu na výsledky si respekt zaslouží všichni přímí účastníci turnaje - hráči a jejich koučové stejně jako rozhodčí Jiří Milfajt, Petr Vávrů a Ján Pečo. Strávit většinu dne na ostrém větru a při teplotě 3 stupňů Celsia není opravdu žádný med... Poté, co silný nárazový vítr a husté sněžení zrušily druhé tréninkové kolo ve středu 19. dubna, byly jamkové zápasy prvního soutěžního dne rozehrány až od 12. hodiny. 

 

Čeští chlapci vstoupili do turnaje správnou nohou - porazili nebezpečné Slovince 4:1. „Musím tým pochválit za bojovnost,“ řekl spokojený kouč Petr Moučka. „Foursome se teprve sehrává, chlapci udělali ve druhé devítce spoustu chyb a prohráli. Mile překvapil Kryštof Latka, který přinesl rozhodující bod. Trpělivým výkonem se představil i Kryštof Růčka - ačkoliv ho Slovinec Vid Potocar na drajvu přestřeloval o spoustu metrů, nevzdal se a slavil vítězství. Zítra máme papírově slabší soupeře - Polsko dopoledne a Maďarsko odpoledne. Nic nepodceníme a na oba soupeře se dobře připravíme.“

 Češi nastoupí ve vítězné sestavě. Obejít se budou muset bez českých děvčat, která jim dnes v mrazivém počasí hodně pomohla jako caddies, neboť měla volný den. Zítra Češky nastoupí proti Slovinkám.

 

Výsledky utkání prvního dne, chlapci: ČR - Slovinsko 4:1; Slovensko - Maďarsko 3:2, Německo - Polsko 4:1; dívky: Německo - Maďarsko 4:1, Slovinsko - Slovensko 4:1. Předpověď počasí na pátek 21. dubna je příznivější, nicméně hrozí ranní mráz, který by mohl start druhého hracího dne přibrzdit.

 

Počasí, do kterého bys psa nevyhnal, vládlo na Kaskádě hlavně ve středu 19. března...

Vedení turnaje a kapitáni zatím řešili, jak z té šlamastiky ven

Ve středu 19. dubna v 19 hod. byl 5. ročník European Olympic Hopes Trohy slavnostně zahájen

Řečníky při zahájení turnaje byli Juraj Werner, viceprezident ČGF a prezident hostitelského Golf Clubu Brno a Vladimír Plašil, majitel Golf Resortu Kaskáda. S nimi hlavní rozhodčí Jiří Milfajt a rozhodčí Petr Vávrů

Obhájkyně čtyř předchozích vítězství hráčky České republiky s koučem Petrem Němečkem

Vloni stříbrní, letos nabroušení na vítězství - hráči České republiky s koučem Petrem Moučkou

 

ZPRAVODAJSTVÍ PŘED ZAHÁJENÍM TURNAJE
Před pěti lety se ve Vídni zrodila myšlenka založit ve středoevropském prostoru tradici týmové soutěže pro hráče a hráčky do 16 let. Spoluzakladateli European Olympic Hopes Trophy (EOHT) byli Luboš Klikar za Česko, Robert Fiegl za Rakousko, Juraj Spanik za Slovensko a András Sugár za Maďarsko. První dva ročníky soutěže hostilo Maďarsko - v roce 2013 Old Lake GC v Tatě, v roce 2014 Pannonia G&CC. Slovensko se role hostitele poprvé ujalo v roce 2015 v GC Welten v Báči, vloni se turnaj hrál na Slovensku podruhé - dějištěm byl Golf Resort Skalica u česko-slovenských hranic. Podle dohody se pořadatelství turnaje v letech 2017 a 2018 stěhuje do České republiky.

 

V minulých čtyřech letech byli pravidelnými účastníky EOHT hráči a hráčky z České republiky, Slovenska, Maďarska a Slovinska. Střídavě se k nim připojovali mladí Rusové, Srbové a Poláci. Rakušané poprvé startovali až vloni ve Skalici. V historické tabulce úspěšnosti jsou na nejvyšší příčce Češky - vyhrály ve všech čtyřech ročnících! Češi zvítězili třikrát za sebou, ale vloni ve Skalici podlehli Rakousku a skončili stříbrní.

 

Konkurence při 5. ročníku EOHT, který se hraje od 20. do 23. dubna na brněnské Kaskádě, bude největší v zatímní historii soutěže. Účast potvrdilo šest zemí a každá - až na Polsko - přiveze šestičlenný tým chlapců a šestičlenný tým dívek. K tradičním účastníkům ČR, Slovensku, Maďarsku a Slovinsku přibudou Polsko a poprvé i Německo.

 

„V roce 2016 byly české týmy poprvé složeny jen z hráčů regionálních výběrů ČGF. Stejně tomu bude i letos, kdy se bude turnaj poprvé hrát na domácí půdě,“ říká manažer reprezentace Petr Šavrda. „Naším cílem je znovu vyhrát v obou kategoriích; umístění do druhého místa však nebude bráno jako neúspěch. Dalším cílem je totiž dát příležitost mladým hráčům k získání zkušeností s mezinárodním golfem a motivovat je k další práci na sobě.“

 

5. ročník EOHT na Kaskádě začne dvěma tréninkovými dny na hřištích Železná a Dřevěná v úterý 18. a středu 19. dubna. Od čtvrtka 20. do neděle 23. dubna se bude hrát ve formátu match play každý s každým. Utkání v jamkové hře se skládají z jedné čtyřhry a čtyř dvouher v jednom sledu, tj. hrát se bude vždy o pět bodů. Ředitelem turnaje je Luboš Klikar, hlavním rozhodčím Jiří Milfajt, rozhodčími Petr Vávrů a Slovák Ján Pečo. České týmy budou koučovat stejně jako vloni ve Skalici Petr Moučka (chlapci) a Petr Němeček (dívky).

 

Soutěž od jejího začátku v roce 2013 finančně podporují R&A Golf Development Committee a Národní olympijské výbory všech účastnických zemí. 

 

Text a foto: Luboš Klikar
Foto: Jiří Hůrek

 

České dívky s koučem Petrem Němečkem při oslavě vítězství v roce 2016 ve Skalici

Čeští chlapci s koučem Petrem Moučkou vloni ve Skalici skončili stříbrní

Kaskáda - dějiště jubilejního 5. ročníku turnaje evropských olympijských nadějí je připraveno...
© ČGF 2008, verze 2.81.6341.22074